Minden PhD-kutatás fel kell állítani kutatási kérdéseket vagy hipotéziseket. A kérdőíves lekérdezések alapján ezek a megfogalmazások várhatóan minimális mértékben módosulnak, illetve nem elegendő válasz esetén bizonyos hipotézisek kikerülhetnek az értékelésből. A jelenlegi kérdőív alapját a következő hipotézisek adják:
- A magyarországi kis- és középvállalkozások versenyképessége és az általuk igénybe vett IT-szolgáltatások között szignifikáns kapcsolat mutatható ki. A versenyképesség értelmezhető bevétel növekedéseként és/vagy költség csökkenéseként. Ebből fakadóan egy adott IT-beruházás várható eredménye megbecsülhető.
- Az IT-infrastruktúra hatását befolyásolja a vállalat nagysága (saját tőke, alkalmazottak száma), tevékenységi terület, földrajzi piac.
- Az IT infrastruktúra versenyképességi tényező szignifikánsabban erősebb hatású, ha nem eseti jellegű, hanem tervszerű az IT-környezet kialakítása és fejlesztése.
- A magyarországi KKV-k információbiztonság terén kifejtett erőfeszítései háttrébe szorulnak a beszerzések, illetve az IT-környezet kialakítása során. Kimutathatónak ennek hátrányos következményei és azok tovagyűrűzö hatásai a gyengébb versenyképességre.
- A felhő alapú-szolgáltatások költséghatékony alternatívát jelent a szoftver-környezet kialakítása során.
- Felhőalapú szolgáltatások használatánál lényeges tényező az ingyenesség.
- Magasabb szolgáltatási színvonalú felhő-szolgáltatást csak akkor vesznek igénybe a vállalatok, ha megfelelő üzemeltetési tudás áll a vállalat rendelkezésére.
- Felhő-alapú megoldások alkalmazások során csökken a vállalat információ-biztonsági értelemben vett kitettsége, hiszen számos üzemeltetési feladatot a szolgáltató vesz át.
- Felhő-alapú megoldások igénybe vétele csak részlegesen váltja ki az informatikai üzemeltetéssel kapcsolatos ismeretek vállalaton belüli szükségességét.
- A vállalatok jelenlegi informatikai környezete alapján felmérhető, hogy mennyire képes IoT-eszközöket alkalmazni
- Az IoT-eszközök csak jól fejlett IT-környezetbe képes illeszkedni. Amennyiben ez nem áll rendelkezésre, a felhőalapú megoldások nem jelentenek teljesértékű alternatívát.
- Az IoT-eszközöknek nem közvetlen előfeltétele az információ-biztonság kiépítettség megfelelő szintje. Ebből fakadóan, ha nincs kiépítve, akkor az IOT-eszközök alkalmazásával együtt nő a kockázati kitettség.
- IoT-eszközök alkalmazásának pozitív hatása kimutathatók.